Montaż słowno – muzyczny „Moja Ojczyzna – wolna i niepodległa”.

,, Witaj dniu trzeciego maja,
który wolność nam zwiastujesz.
Pierzchła już ciemiężców zgraja.
Polsko, dzisiaj tryumfujesz!’’

W tym roku przypada 227 rocznica uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Była ona drugą na świecie, a pierwszą w Europie ustawą zasadniczą. Uchwalona na Sejmie Czteroletnim  w 1791 roku przez stronnictwo patriotyczne, jako rezultat kompromisu ze stronnictwem królewskim. Była wynikiem dążeń do naprawy stosunków wewnętrznych w Rzeczpospolitej po I rozbiorze, ustalając podstawy ustroju nowożytnego w Polsce. Przez te wszystkie lata, Polacy widzą w niej symbol patriotycznych dążeń do odrodzenia. Rocznica ta obchodzona jest z dumą i świadomością jej znaczenia dla narodu polskiego.

Chcąc przybliżyć uczniom to ważne wydarzenie z historii naszego kraju, przedstawiono montaż słowno-muzyczny.

Była to okazja do refleksji nad wydarzeniami sprzed lat, do pielęgnowania patriotyzmu wśród najmłodszych oraz do przeżycia dumy z tego, że jest się Polakiem.

Uroczystość uświetnił taniec narodowy – POLONEZ w wykonaniu uczniów naszej szkoły.

Doskonała  inscenizacja  sprawiła, że uczniowie oglądali ją z powagą i zaciekawieniem. Dzięki współpracy z Bialskim Centrum Kultury występujący z dumą nosili stroje z epoki, a w scenografii widowiska wykorzystano elementy scenografii Pana Adama Korszuna z „Wesela”   Stanisława Wyspiańskiego.