30 LAT OD CZĘŚCIOWO WOLNYCH WYBORÓW

4 czerwca 1989 Polacy poszli na wybory, by – jak się okazało – dać wyraz niezadowoleniu wobec panującego systemu. Komunistyczna partia, która od końca II wojny światowej trzymała kraj twardą ręką, zachwiała się w posadach i kilka miesięcy później przestała istnieć, chociaż mogła liczyć na to, że czerwcowe wybory – owoc kompromisu Okrągłego Stołu – przedłużą jej życie. Stało się inaczej. Po wyborczym trzęsieniu ziemi, po władzę – jeszcze niepełną – sięgnęła Solidarność, a wstrząsy wtórne obaliły komunistyczne reżimy w całym regionie. W 1988 roku sytuacja w Polsce była beznadziejna – kraj pogrążał się w coraz większym kryzysie gospodarczym, a społeczne napięcie groziło kolejnym wybuchem. Solidarność, której nie udało się władzy zniszczyć podczas stanu wojennego, znów była na tyle mocna, że trzeba się było z nią liczyć. Słabł też uścisk Moskwy – Michaił Gorbaczow miał zbyt wiele problemów u siebie, by wzorem poprzedników pilnować całego wschodniego bloku. Słabnąca, ale ciągle trzymająca władzę PZPR zgodziła się w takiej sytuacji na rozmowy z Solidarnością przy Okrągłym Stole. Mało kto spodziewał się, że 4 czerwca przy urnach komuniści i ich sojusznicy z partii satelickich zostaną znokautowani. Z okazji 30 rocznicy wyborów z 4 czerwca 1989 roku w naszej szkole został zorganizowany konkurs plastyczno-historyczny ,,30 lat wolności 1989 – 2019”. Efektem podejmowanych działań jest wystawa prac w holu szkoły. Wszystkim, którzy uczestniczyli w konkursie serdecznie dziękujemy i życzymy dalszych sukcesów. Wasze prace budzą zachwyt i są wyrazem wychowania do wartości.

A oto wyniki konkursu:

w kategorii klas IV-VI :

I miejsce Oskar Zając klasa V e,

II miejsce Oliwia Chorąży klasa IV a,

III miejsce Julia Jaroszewicz klasa V c,

w kategorii klas VII-VIII:

I miejsce Karolina Semkowicz klasa VIII d,

II miejsce Karolina Stefańska klasa VIII a,

III miejsce Aleksandra Reda klasa VII c.