Dobrze Cię widzieć – Ogólnopolska kampania społeczna

Ogólnopolska kampania społeczna

„Dobrze Cię widzieć”

W celu poprawy bezpieczeństwa w drodze do i ze szkoły uczniowie naszej szkoły otrzymali kamizelki odblaskowe w ramach projektu „Bezpieczna droga”.

Podstawowym elementem każdego okrycia wierzchniego oraz plecaka powinny być odblaski. To one umożliwiają dostrzeżenie pieszego w warunkach niedostatecznej widoczności, co często chroni przed potrąceniem przez samochód.

Jednakże samo bycie widocznym na drodze nie gwarantuje pełnego bezpieczeństwa, jeżeli dziecko nie wie w jaki sposób powinno poruszać się w ruchu ulicznym.

Tu nieoceniona jest rola osób dorosłych, w tym rodziców i nauczycieli, którzy nauczą najmłodszych prawidłowych zachowań poza domem.
Troska o bezpieczeństwo dzieci na drogach powinna prowadzić do kształtowania takich nawyków i zachowań wśród dzieci, aby w przyszłości, jako młodzi ludzie potrafili bezpiecznie i mądrze uczestniczyć w ruchu drogowym.

Podjęte działania, powinny przyczynić się do wyrobienia postawy wyrażającej się poprzez następujące elementy:

• Wiedza – dotycząca zasad uczestnictwa w ruchu drogowym.
  • Świadomość – poznanie, w sposób dostosowany do wieku odbiorcy, konsekwencji nieprzestrzegania tych reguł.
  • Odpowiedzialność – zrozumienie, że zachowanie pieszego na drodze wpływa nie tylko na jego życie i bezpieczeństwo, ale równie mocno dotyka pozostałych uczestników ruchu drogowego.
  • Gotowość – bycie odpowiednio wyekwipowanym i umiejętność przystosowania się do zmian (sytuacyjnych, atmosferycznych etc.) w sytuacji na drodze.
  • Życzliwość – zrozumienie, że wszyscy uczestniczy ruchu drogowego mają wspólny cel – sprawne przemieszczenie się z punktu A do punktu B – który łatwiej osiągnąć przy wzajemnym pozytywnym nastawieniu.

Zachęcamy do noszenia odblasków i kamizelek odblaskowych.

Nie jest przesadą powiedzenie, że chodzi tu o życie i zdrowie.