Mali przewodnicy z „trójki”

Poznanie swojego regionu jest niezbędne dla rozwoju młodego pokolenia. Mając na uwadze, że wiedza w przewodnikach turystycznych nie dostarcza uczniom takich przeżyć jak bezpośredni kontakt z zabytkiem, a wyjście poza gmach szkoły nie należy do codzienności, nauczyciel historii i społeczeństwa dr Dariusz Sikora  zorganizował wycieczkę edukacyjną po Białej Podlaskiej  w dniu 14 kwietnia 2011 r. Na dwa tygodnie przed wycieczką poproszono uczniów, by opracowali przewodnik po mieście, oraz przygotowali się do odegrania scenek, w której zastaną przedstawione najważniejsze zabytki.

Trasa wycieczki obejmowała:

• Oddział Martyrologiczno-Historyczny Muzeum Południowego Podlasia;
  • stację kolejową;
  • pomnik zamordowanych jeńców włoskich na cmentarzu wojennym żołnierzy włoskich z II wojny światowej (ul. Włoska);
  • pomnik ku czci ofiar Holocaustu na cmentarzu żydowskim (ul. Nowa);
  • Plac Wolności;
  • kościół św. Anny;
  • budynek dawnej Akademii Bialskiej;
  • pomnik J. I. Kraszewskiego;
  • Zespół Zamkowy Radziwiłłów;
  • kościół i klasztor poreformacki p.w. św. Antoniego,
  • kamienicę „Pod Wieszczami”.

„Mali przewodnicy” bardzo dobrze wykonali swoje zadania, w interesujący sposób opowiadali swoim kolegom i koleżankom o zabytkach Białej Podlaskiej. Zwiedzanie miasta zajęło około 6 godzin. Wycieczka była udana, pozwoliła uczniom poznać najciekawsze zabytki miasta. Uczestniczyli w niej uczniowie z dwóch kół regionalnych i koła historycznego.