Niezwykła lekcja historii. Uroczyste odsłonięcie Rodła

 

 

,,Kto nie szanuje i nie ceni swojej przeszłości,
ten nie jest godzien szacunku, teraźniejszości ani prawa do przyszłości.”

                                                                                Marszałek Józef Piłsudski

W ramach obchodów 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości w naszej szkole w dniu 02 października 2018 roku odbyła się niezwykła lekcja historii, której głównym bohaterem była Pani Elżbieta Chaberska – naoczny świadek Powstania Warszawskiego. Z każdą chwilą wspomnień Pani Elżbiety wyłaniał się coraz bardziej dramatyczny obraz Warszawy z okresu powstania: zniszczonej, spalonej, pełnej cierpienia i przelanej krwi oraz ogromnego smutku, gdy powstanie upadło. Zwracając się bezpośrednio do uczniów, Pani Ela apelowała o to, aby uczniowie uczyli się, dbali o swoje wykształcenie i korzystali z możliwości jakie dają współczesne czasy. Jednocześnie, jako pokolenie przyszłości, muszą stać na straży pokoju i wolności kraju, aby nigdy więcej nie doszło do rozlewu krwi. Ta żywa lekcja historii uświadomiła młodym ludziom, jak wielką wartością w życiu człowieka  jest wolność, suwerenność, prawda, odwaga, wzajemna życzliwość i determinacja w dążeniu do osiągnięcia celu.

W spotkaniu uczestniczyli zaproszeni goście, dyrekcja, nauczyciele oraz uczniowie klas VI, VII i VIII. W ten sposób szkoła uczciła 74 rocznicę upadku Powstania Warszawskiego. Spotkanie powiązane było z uroczystym odsłonięciem Rodła. Rodło to Polska. Symbol pochodzenia, łączności z Macierzą. Znak miłości, uczuć patriotycznych i narodowych. To także znak polskiego krajobrazu. Rodło stało się – jak wykazała historia – nieśmiertelne i niezniszczalne. To piękny znak naszych wspaniałych przodków zrzeszonych w latach międzywojennych XX wieku w Związku Polaków w Niemczech, których hymnem była Pieśń Rodła, przysięgą na wierność Ojczyźnie, hasłem: ,,I nie ustaniem w walce, Siłę słuszności mamy, I mocą tej słuszności, Wytrwamy i Wygramy. Pamiętajmy także o Znaku Rodła, który nie jest ani herbem, ani godłem. Ukazuje Wisłę – kolebkę Narodu Polskiego –
i Kraków – źródło kultury polskiej.

Dyrekcja i Społeczność Szkolna bardzo dziękują Pani Elżbiecie Chaberskiej za przekazanie jakże osobistych i przykrych wspomnień z czasów Powstania Warszawskiego. 

Please follow and like us:

Zdjęcie szkoły

Szkoła Podstawowa nr 3 im. Marii Konopnickiej
w Białej Podlaskiej.

Archiwum

Copyright © 2019 Szkoła Podstawowa nr 3 w Białej Podlaskiej