Na tatrzańskim szlaku

W dniach od 8 do 13 maja 2016 uczniowie klas: Vc, VIa, VIb przebywali na wycieczce w Tatrach. W sumie wyjechało 55 uczniów.
Swoją przygodę rozpoczęli od zwiedzenia Krakowa. Obejrzeli Podziemia Rynku Krakowskiego. Podczas multimedialnego widowiska mogli odbyć podróż w czasie. W muzeum wykorzystano liczne techniki multimedialne, np. urządzenia holograficzne do prezentacji rekonstrukcji budynków. Stworzyły one atmosferę pozwalającą wczuć się w Kraków sprzed siedmiuset lat. Dzieci mogły zobaczyć około sześciuset modeli w trójwymiarze na jednym z 37 ekranów dotykowych.
Po wyjściu z muzeum mogły poczuć atmosferę współczesnego Krakowa oraz podziwiać arcydzieło rzeźbiarskie późnego gotyku – Ołtarz Wielki -dzieło Wita Stwosza w Kościele Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny, zwanym też kościołem Mariackim.
Drugiego dnia uczestnicy wycieczki wyruszyli nad Morskie Oko. Jest to największe i najpiękniejsze jezioro w Tatrach zlokalizowane na wysokości 1395 metrów w Dolinie Rybiego Potoku. Dzieci dowiedziały się, że w przeszłości nazywane było Rybim Stawem. Nazwa ta wzięła się od żyjących w wodach jeziora pstrągów. Pomimo bólu nóg i mżawki młodzież dotarła do malowniczo położonego wśród szczytów górskich najstarszego tatrzańskiego schroniska. Wszyscy mogli dostrzec czerwony szlak, który biegnie w górę nad Czerwony Staw, a dalej na najwyższy szczyt Rysy.
Trzeci dzień pozwolił nieco odpocząć zmęczonym nogom. Podczas zwiedzania Zakopanego nie można było ominąć Wielkiej Krokwi. Młodzież z ciekawością słuchała informacji Pani przewodnik o historii Krokwi. Została ona zbudowana w 1925 roku. Nadano jej imię Stanisława Marusarza, wybitnego sportowca. Wielką atrakcją dla uczestników wyjazdu był wjazd wyciągiem krzesełkowym na szczyt Wielkiej Krokwi. Rzut oka znad rozbiegu pozwolił wszystkim wyobrazić sobie, co czują przed skokiem zawodnicy siedzący na belce startowej.
Będąc w Zakopanem należało zwiedzić Cmentarz Zasłużonych dla Tatr i Podhala na Pęksowym Brzysku. Dowiedzieliśmy się, że jest to pierwszy zakopiański cmentarz. Od XX wieku na nim chowano- oprócz tych, którzy posiadali tu rodzinne grobowce- już tylko ludzi wybitnych i zasłużonych dla Zakopanego i Podhala. Wszyscy zastanawiali się, co oznacza nazwa. Już teraz uczniowie wiedzą, że nazwa pochodzi od nazwiska darczyńcy. Pęksowy Brzysk jest śladem istnienia tych, którzy kreowali rzeczywistość miasta i tych, którzy tworzyli jego legendę. Pochowani są na nim między innymi: Kornel Makuszyński, Kazimierz Przerwa- Tetmajer, Jan Długosz, Władysław Hasior.
Tego dnia atrakcją był Dom Do Góry Nogami, poczuliśmy się dziwnie. Byliśmy również w Kaplicy na Jaszczurówce oraz Sanktuarium MBF na Krzeptówkach.
Po południu można było wypocząć w Aquaparku w Zakopanem. Wieczorem zaś na tle Giewontu młodzież piekła kiełbaski i próbowała śpiewać piosenki harcerskie (z nikłym rezultatem).
Czwarty dzień przywitał nas pięknym słońcem. Ucieszyliśmy się, ponieważ mogliśmy podziwiać jedno z najpiękniejszych miejsc w Tatrach- Dolinę Kościeliską. Wędrówkę rozpoczęliśmy w Kirach, następnie dotarliśmy na wielką polanę o nazwie Wyżnia Kira Miętusia. Posileni oscypkami minęliśmy Polanę Stare Kościelisko, a następnie dotarliśmy do Lodowego Źródła, które wypływa wprost ze skał do potoku. Dalej podążyliśmy żółtym szlakiem do Wąwozu Kraków. Uczniowie już przyzwyczajeni do wędrówki bez problemu pokonali trudy tego dnia.
Piątego dnia podziwialiśmy panoramę Tatr z grzbietu Gubałówki, na który wjechaliśmy kolejką torową. Spacer Gubałówką zakończyliśmy na Butorowym Wierchu zjazdem kolejką krzesełkową. W tym dniu i poprzedniego dnia dzieci integrowały się podczas dyskoteki.
Ostatni dzień to szalona zabawa w Energylandii. Jest to najnowocześniejszy rodzinny park rozrywki w Polsce w miejscowości Zator. Trudno opisać niesamowite wrażenia. Po prostu trzeba tam być!
Wycieczka dla większości uczestników była pierwszym wyjazdem w góry.
Z pewnością pozostawi niezapomniane wspomnienia.

Dzień pierwszy – 8 maja 2016 r.

Dzień drugi – 9 maja 2016 r.

Dzień trzeci – 10 maja 2016 r.

Dzień czwarty – 11 maja 2016 r.

Dzień piąty – 12 maja 2016 r.

Dzień szósty – 13 maja 2016 r.