
Informacje dla rodziców – Zespół Promocji Zdrowia
JAK DBAĆ O ZDROWIE PSYCHICZNE DZIECI I MŁODZIEŻY
W CZASIE PANDEMII
Pandemia zmieniła dotychczasowe życie. Z dnia na dzień byliśmy zmuszeni przyzwyczaić się do nowej rzeczywistości. Niepewność związana z zaistniałą sytuacją, izolacja społeczna może powodować odczuwanie stresu oraz wpływać na zwiększone poczucie lęku.
Szczególną uwagę w tym niełatwym czasie powinniśmy zwrócić na dzieci i młodzież. One również doświadczają podobnych emocji jak dorośli. Zmieniony cykl dnia, izolacja domowa, brak możliwości spotkań – to wszystko ma duży wpływ na zdrowie psychiczne dzieci i młodych ludzi.
Oto kilka wskazówek, jak wspierać zdrowie psychiczne dzieci i młodzieży
- Warto rozmawiać o emocjach i uczuciach
Dostrzeganie emocji oraz uczuć dziecka buduje w relacji z rodzicem poczucie bezpieczeństwa oraz umacnia więź. To bardzo istotny element, ponieważ może łagodzić niepewność, która towarzyszy od początku pandemii. Zauważanie emocji- kieruje do dziecka komunikat – widzę cię, słyszę cię, jesteś dla mnie ważny/jesteś dla mnie ważna. Niektóre dzieci mogą bać się, że same zachorują lub rodzic zachoruje i umrze. Mogą czuć złość związaną z ograniczeniami w kontakcie z rówieśnikami. Zapewnij je, że nawet trudne uczucia, są normalne i mogą się nimi dzielić. Wytłumacz, że sam też czasem czujesz złość, smutek czy niepokój i jak sobie z tym radzisz. Zapewnij dzieci, że są bezpieczne. Zadbaj o to, aby Twój przekaz był prawdziwy i autentyczny.
- Chroń dzieci przed informacjami i obrazami niedostosowanymi do ich wieku, które mogą budzić niepokój.
Kontroluj szczególnie treści, z którymi styka się Twoje dziecko w internecie i na portalach społecznościowych. Może być mu trudno zweryfikować ich wiarygodność. Okaż zainteresowanie aplikacjami w telefonie i stronami w internecie, z których dziecko korzysta. Porozmawiaj o bezpieczeństwie w sieci, gdyż dziecko w sytuacji braku zajęć w szkole znacznie więcej czasu będzie poświęcało internetowi. Spróbuj wspólnie z dzieckiem ustalić, ile czasu będzie spędzało w sieci i te zasady egzekwować.
- Utrzymuj kontakt z rodziną i bliskimi.
Dbaj o utrzymanie kontaktów dzieci z członkami rodziny w kwarantannie za pomocą portali społecznościowych, telefonu itp.
- Umożliwiaj od czasu do czasu młodszym dzieciom telefoniczny kontakt z rówieśnikami.
Warto, by porozmawiali ze sobą przez telefon lub poprzez wideorozmowę. Nastolatki świetnie radzą sobie same w tej kwestii. Warto przypominać, by miały kontakt ze swoimi znajomymi, przyjaciółmi.
- Postaraj się zaplanować rutynę dnia.
Uwzględniającą: czas na naukę dla dzieci w wieku szkolnym, czas na aktywność fizyczną, relaks, rozwijanie zainteresowań w obecnie możliwych warunkach, gry planszowe, spędzanie razem czasu wolnego.
- Dbaj o prawidłową dietę i aktywność fizyczną Twojego dziecka
Dbaj o prawidłowe odżywianie dziecka oraz zapewnij dostosowaną do wieku dziecka aktywność fizyczną nie narażającą na zarażenie i zapewniającą bezpieczeństwo – minimum godzinę dziennie.
- Obserwuj czy dziecko wykazuje niepokojące objawy stresu.
Mogą to być np. złość i agresja, napady płaczu, trudności z koncentracją uwagi, trudności z zasypianiem, obniżenie nastroju, bóle głowy lub ciała. Jeśli objawy Cię niepokoją skonsultuj się ze specjalistą – na przykład umawiając się na poradę z wykorzystaniem systemu teleinformatycznego.
- Wytłumacz starszym dzieciom na czym polega społeczna odpowiedzialność.
Pomóż im zrozumieć, że nie powinno spotykać się z innymi w sposób niekontrolowany. Podkreśl, że sytuacja ma charakter czasowy. Stawiaj dziecku wyraźne granice sygnalizując, że pewne zachowania niezależnie od emocji nie są i nie będą przez Ciebie akceptowane np. okazywania braku szacunku dla osób starszych czy hejt kierowany do innych, szczególnie osób dotkniętych chorobą lub będących w kwarantannie.
Na podstawie informacji zawartych na stronie men.gov.pl
Ogólne zasady dbania o zdrowie psychiczne dzieci i młodzieży znajdziecie Państwo pod tym linkiem:
http://myslepozytywnie.pl/publikacje/prezentacje/Prezentacja%207%20Jak%20wspierac%20zdrowie %20psychiczne%20naszych%20dzieci%20(rodzice).pdf