Szkoła Podstawowa nr 3 im. Marii Konopnickiej

77. rocznica POWSTANIA W GETCIE WARSZAWSKIM

 

Powstanie w GETCIE WARSZAWSKIM – fotografia z niemieckiego raportu. Oryginalny podpis w raporcie:
„Grupa uderzeniowa” / Źródło: domena publiczna

77 lat temu, 19 kwietnia 1943 roku, żydowscy bojownicy z ŻOB i ŻZW stawili zbrojny opór oddziałom niemieckim, które przystąpiły do likwidacji WARSZAWSKIEGO GETTA, w którym przebywało aż 460 tysięcy Żydów.

         „Są takie piękne słowa: godność, człowieczeństwo. Tego broniliśmy” – mówił o podjętej wtedy walce Marek Edelman, jeden z przywódców zrywu.
        ,,Powstanie nie było porywem walczących o zwycięstwo i laury, tylko kamieniem rzuconym przeciwko ideologii dzikiej, wyzbytej cech człowieczych i przeciw olbrzymiej sile państwa                     w centrum Europy rządzonego przez zgraję morderczych oprawców w obliczu milczącego świata. Ten czyn, który wrył się w pamięć i świadomość ludzką, przybiera miarę mitu, buntu słabych                i opuszczonych przeciw niesamowitym, niszczącym siłom i zasługuje na nowe przykazanie: nigdy więcej” – pisał prof. Israel Gutman. („19.04.1943”, Fundacja Shalom).

         Powstanie było pierwszym miejskim zbrojnym zrywem w okupowanej przez Niemców Europie, zakończyło się w połowie maja. W walkach i egzekucjach zginęła większość bojowników,      a pozostająca na terenie getta ludność została deportowana do obozów zagłady. Znaczna większość budynków została spalona.

        Ostatnim punktem likwidacji dzielnicy żydowskiej w Warszawie było wysadzenie Wielkiej Synagogi w dniu 16 maja 1943 roku z rozkazu Jürgena Stroopa. Powstanie w WARSZAWSKIM GETCIE rozbudziło wolę walki w innych ośrodkach. Do wystąpień zbrojnych doszło, jednak na dużo mniejszą skalę, m.in. w gettach w Białymstoku, Będzinie, Częstochowie i Wilnie.

 

 

 

 

Please follow and like us:

Zdjęcie szkoły

Szkoła Podstawowa nr 3 im. Marii Konopnickiej
w Białej Podlaskiej.

Archiwum

Copyright © 2021 Szkoła Podstawowa nr 3 w Białej Podlaskiej