„Pasowanie na czytelnika” uczniów klas pierwszych

Aby zostać czytelnikiem naszej szkolnej biblioteki, uczniowie musieli wykonać szereg zadań oraz wykazać się wiedzą i różnymi umiejętnościami. To była detektywistyczna wędrówka z wykorzystaniem specjalnie przygotowanej mapy z zaznaczonymi miejscami ukrytych kopert. Celem wykonania zadań było otrzymanie kodu do sejfu. Uczniowie z ogromnym zaangażowaniem i ciekawością opowiadali o znanych bohaterach książkowych, zagrali w książkowe memory. Były wspólne tańce oraz zagadki, dzięki którym omówiliśmy zasady korzystania z biblioteki. Odwiedziła nas pani „Sowa” mądra głowa – wyfrunęła z wiersza Jana Brzechwy. Dzieciom podobała się ta bohaterka, co (…) przeczytała ksiąg czterdzieści, dowiedziała się z ich treści, że kto czyta, gdy jest mrok, może łatwo stracić wzrok.” Uczniowie złożyli tradycyjną przysięgę „Pasowania na Czytelnika”, zobowiązując się do dbania i szanowania książek. Na zakończenie okazało się, że w sejfie ukryte były pamiątkowe dyplomy.

Wszyscy uczniowie klas pierwszych otrzymali również książkę „Pierwsze Abecadło”. Instytut Książki przygotował tę wyjątkową pozycję w ramach kampanii społecznej „Mała książka - wielki człowiek”. Książka jest antologią tekstów literackich dla dzieci w wieku wczesnoszkolnym, które zostały napisane przez najwybitniejszych twórców książek dla dzieci, zarówno klasycznych, jak i współczesnych. Ma zachęcić pierwszoklasistów do rozpoczęcia niezwykłej przygody czytelniczej.