II edycja Ogólnopolskiej Akcji Czytelniczej „Czytamy z Sercem”.

Celem akcji jest promocja wśród dzieci i młodzieży literatury oraz czytelnictwa, a także propagowanie wiedzy o sercu. W szkołach i bibliotekach w całej Polsce odbyły się różnorodne działania promujące czytelnictwo i poszerzające wiedzą o sercu m.in. zajęcia czytelnicze, czytelniczo-plastyczne, „Spacery Serc”, „Biegi Serc”, głośne odczytywanie fragmentów książek o sercu.

W naszej szkole obchody akcji organizowanej z okazji Dnia Głośnego Czytania oraz Dnia Serca, które obchodziliśmy 29 września - zainaugurowały warsztaty ph. „Machnij serce”. Były one możliwe dzięki wykorzystaniu sprzętu zakupionego w ramach programu „Laboratoria przyszłości”. Nauczyciele bibliotekarze zostali fachowo przeszkoleni z obsługi maszyn przez szkolnego Koordynatora Programu – Panią Iwonę, czego efektem były piękne i niepowtarzalne serca.

Wyjątkowym wydarzeniem był „Happening z sercem i książką”, który odbył się we wtorek 4 października. Spacerując w czasie przerw po korytarzach szkolnych czytaliśmy uczniom cytaty na temat serca ze znanych dzieł literackich,  puszczaliśmy bańki, uczniowie czytali książki. Ponadto rozdawaliśmy ulotki o tym jak dbać o serce, które przygotował zespół ds. Promocji Zdrowia. Na hali sportowej odbył się „Bieg z sercem”, w którym wzięło udział kilka chętnych klas. Najpierw było głośne czytanie, a następnie uczniowie losowali zadanie do wykonania. Dlatego niektórzy biegli tyłem, inni z piłkami, z rękami w górze, czy trzymając się za ręce. Było sporo śmiechu i zabawy. Te sportowe działania to również część naszego szkolnego programu „Trzymaj Formę”. Na zakończenie wszyscy wzięli udział w zabawie „Wyścigi książek”. Tego dnia dzieci ze świetlicy szkolnej wysłuchały głośno czytanego tekstu, rozwiązywały łamigłówki dotyczące serca, pięknie ozdobiły specjalne kolorowanki przygotowanie przez organizatorów.

Entuzjaści zdrowej żywności i wszyscy chętni częstowali się jabłkami i gruszkami – ufundowanymi przez Pana Tomasza Głuszczyńskiego z Wisznic. Owoce były pyszne i bardzo za ten gest dziękujemy.

Najnowsze i wartościowe książki o sercu można było obejrzeć dzięki współpracy z Biblioteką Pedagogiczną w Białej Podlaskiej. Dziękujemy, że zawsze możemy na Was liczyć.

Wydarzenie nie miałoby szansy na powodzenie, gdyby nie nasi chętni Uczniowie – wolontariusze z klas IV-VIII. To również dzięki Wam nasza akcja miała tak duży zasięg i sprawiła wiele radości.

Organizatorami Ogólnopolskiej Akcji „Czytamy z sercem” są: Szkoła Podstawowa nr 33 w Bytomiu, Małgorzata Ficoń oraz Szkoła Podstawowa im. Powstańców Śląskich w Tworogu. Gratulujemy pomysłu!