Szkoła Podstawowa nr 3

Szkoła Podstawowa nr 3

21-500, Biała Podlaska

ul. Sportowa 7

tel. 833416795

E-mail: sekretariat@sp3-bialapodlaska.pl

Dobre książki dla rodziców o wychowaniu dzieci

Książki o wychowaniu dzieci nie tylko poszerzają wiedzę na temat metod wychowawczych, ale sprawiają, że poznajemy punkt widzenia dziecka i możemy dowiedzieć się, jakich błędów rodzicielskich unikać. Książki o wychowaniu dzieci to także wiele przykładów, które pomogą rozwiązać problemy wychowawcze.

„Wychowanie bez kar i nagród” - Alfie Kohn  
„Wychowanie bez kar i nagród” to książka, którą powinien przeczytać każdy rodzic.W oparciu o konkretne badania naukowe, autor pokazuje negatywne skutki wychowania polegającego na karaniu i nagradzaniu. Wychowanie dziecka to budowanie relacji, której podstawą jest poczucie bezpieczeństwa i wzajemne zaufanie, a karanie czy groźby budzą w dziecku lęk i mogą wywołać jedynie krótkotrwałe posłuszeństwo. Jednak dopóki nie wytłumaczymy mu co zrobiło źle, samo tego nie zrozumie i będzie czuło się wystraszone i pozbawione miłości rodzica, dlatego, że było niegrzeczne. 
Doskonałym podsumowaniem książki jest stwierdzenie: „Kara tak naprawdę nie działa, a nagroda to nie jest dobra metoda”. 

 

  „Twoje kompetentne dziecko” - Jesper Jull
„Twoje kompetentne dziecko” to kolejna książka, którą rodzice powinni przeczytać. Szczególnie, jeśli zależy im, aby ich dzieci miały zdrowe poczucie własnej wartości, nawiązywały dobre relacje z innymi ludźmi i uczyły się odpowiedzialności. Autor książki podpowiada również, jak mówić do dziecka, aby nie tylko słyszało, ale też usłyszało i zrozumiało, to co chcemy przekazać. Z pewnością warto przeczytać książkę, aby dowiedzieć się dlaczego powinniśmy traktować dzieci poważniej! „Dziecko, podobnie jak człowiek dorosły, na ogół czuje się bezwartościowe, nieodpowiedzialne, nieporadne, głupie i nieudolne, kiedy się je nieustannie bombarduje zasadami. A gdy spotka się z szacunkiem, staje się znacznie bardziej skore do współpracy”.

  

 „Dziecko z bliska” - Agnieszka Stein
Z książki „Dziecko z bliska”, Agnieszki Stein dowiemy się przede wszystkim na czym polega rodzicielstwo bliskości. Autorka opisuje relacje rodzinne i pokazuje, na czym powinno polegać utrzymanie więzi w rodzinie pomiędzy poszczególnymi osobami. „Rodzice nie wychowują dzieci dla siebie, tylko dla świata i dla nich samych. Kiedy chcą być dobrymi rodzicami, starają się oprócz korzeni dawać dzieciom także skrzydła”.

  

 „Jak mówić, żeby dzieci nas słuchały. Jak słuchać, żeby dzieci do nas mówiły?” - Faber Adele, Mazlish Elaine
„Jak mówić, żeby dzieci nas słuchały...”jest najpopularniejsza książką Adele Faber i Elaine Mazlish. W poradniku znajdziemy praktyczne wskazówki, pozwalające nam na komunikowanie się z dzieckiem w taki sposób, aby nas usłyszało i rozumiało. Jednym z celów tej komunikacji jest zmiana zachowania dziecka.
„Teraz rozumiem, że nieposłuszeństwo, złość, irytujący i irracjonalny opór, kłamstwa moich dzieci były odpowiedzią na mój krzyk, obelgi, groźby”.

  

„Najszczęśliwsze dziecko w okolicy” - Harvey Karp
„Najszczęśliwsze dziecko w okolicy” to jedna z najpopularniejszych książek amerykańskiego pediatry, Harveya Karpa. Znajdziemy w niej mnóstwo wskazówek i porad, jak sobie radzić ze zbuntowanym dzieckiem czy nadąsanym przedszkolakiem. Metody Harveya Karpa pozwalają na poskromienie złośnika, podpowiadają jak hamować gniew i uczą dziecko odpowiedniego zachowania. Okazuje się, że zaprezentowane przez doktora metody są dosyć proste i każdy rodzic może je zastosować.  Według autora odpowiednia komunikacja, szacunek i konsekwencja rodziców to najprostsza droga do tego, aby nasze dziecko było szczęśliwe. 

 

 „Mądrzy rodzice” - Margot Sunderland. Mądrzy rodzice” to praktyczny podręcznik o wychowaniu dziecka, opierający się na badaniach naukowych. Książka uświadamia również rodzicom, jak wielka odpowiedzialność na nich spoczywa. Jest to odpowiedzialność nie tylko za wychowanie, ale również za to, jakim człowiekiem będzie w przyszłości nasze dziecko. W książce znajdziemy wiele rad i metod, jak być mądrym rodzice, jak prawidłowo reagować na płacz dziecka i jak nauczyć go radzenia sobie z różnymi emocjami.

 

  „Wychowanie bez porażek” -  Thomas Gordon 
„Wychowanie bez porażek” to książka dr Thomasa Gordona, który uczy skutecznego rozwiązywania konfliktów, które powstają między rodzicami a dziećmi. Zdaniem autora prawidłowe rozwiązanie konfliktu jest wtedy, gdy nie ma pokonanych. Warto komunikować się w taki sposób, aby dążyć do kompromisu, zadowalającego obie strony. Zadaniem rodzica jest zapewnienie dziecku harmonijnego rozwoju i poczucia bezpieczeństwa. Proponowane metody pomagają kształtować w dziecku samodzielność, odpowiedzialność i uczą odpowiedniej komunikacji. Zdaniem doktora, rodzice czy opiekunowie powinni traktować dziecko jako równą osobę, a nie istotę szczególną. 

 

 „10 błędów popełnianych przez dobrych rodziców”- Steede Kevin
Relacja rodzic-dziecko jest jedną z najważniejszych w życiu. Bardzo często ludzie myślą, że jeśli nie są perfekcyjni w tej roli, to są złymi rodzicami. Nic bardziej mylnego. Kevin Steede pokazuje, że błędy są naturalną częścią procesu wychowania.
W swojej książce wskazuje te najczęściej popełniane, nie wynikające jednak ze złej woli rodzica, ale raczej z niepewności tego, co może być najlepsze dla  dziecka.  Najważniejsze, aby mieć świadomość tego, że jako rodzice nie zawsze jesteśmy w stanie obiektywnie ocenić sytuację. Każdemu błędowi należy się przyjrzeć i wyciągnąć wnioski na przyszłość. Autor, bazując na własnych doświadczeniach, pokazuje, że dobry rodzic nie musi być perfekcyjny, ale zawsze może stawać się coraz lepszy.