Szkoła Podstawowa nr 3 im. Marii Konopnickiej

Akademia z okazji 101. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.

Rocznica odzyskania niepodległości, a wraz z nią uroczyste świętowanie tego wielkiego wydarzenia dla wszystkich Polaków, na stałe wpisała się w kalendarz uroczystości w Szkole Podstawowej nr 3 im. Marii Konopnickiej w Białej Podlaskiej. Stajemy w Dzień Święta Niepodległości do uroczystego apelu, aby oddać hołd wszystkim Polakom walczącym o wolną i suwerenną Polskę. Ta szczególna data przypomina nam, że nasi przodkowie nie zawsze żyli w wolnym kraju. Oddajemy cześć i chwałę tym, dzięki, którym po 123 latach zaborów odrodziła się nikomu niepodległa Polska, a także wszystkim, którzy bronili odzyskanej niepodległości płacąc za to krwią i życiem. A Ojczyzna nasza powróciła na mapy Świata. Dzień 11 listopada to symbol miłości do Ojczyzny, walki o wolność, symbol wiary i zwycięstwa. Powstała sytuacja niezwykła, wszyscy trzej zaborcy przegrali wojnę, nie byli w stanie przeszkodzić w odrodzeniu państwa polskiego. Dnia 8 listopada br. w naszej szkole odbyła się akademia z okazji 101. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Obchodzone corocznie w szkole Narodowe Święto Niepodległości,  to wyjątkowo piękna i ważna uroczystość, podczas której z dumą powracamy do tamtych wydarzeń, przywołując powiew wspomnień naszej narodowej historii. Po raz kolejny wzięliśmy udział w ogólnopolskiej akcji ,,Szkoła do hymnu”.
O godzinie 11.11 uczniowie, nauczyciele, pracownicy administracji i obsługi oraz zaproszeni goście wspólnie odśpiewali Hymn Rzeczypospolitej Polskiej. Następnie rozpoczęła się część artystyczna, w trakcie której uczniowie przedstawili  tę ciężką i daleką drogę do zwycięstwa w sposób oddający cześć i powagę, ale także jako wspomnienie radosnych chwil odradzającej się Polski. Piękne teksty patriotyczne przeplatane pieśniami z tego okresu przybliżyły społeczności szkolnej i zacnym gościom tamte chwile i wywołały ogromne wzruszenie na twarzach. Przesłanie, które przekazali uczniowie, wywołało wśród uczestników uroczystego apelu chwilę zadumy i refleksji. W pamięci zapadną nam wszystkim przedstawione wydarzenia sprzed wielu lat, o które walczyli nasi pradziadowie, a o których nie możemy zapomnieć. Podsumowaniem uroczystej akademii było wystąpienie Pani Dyrektor Barbary Wojarnik, która podziękowała za przygotowanie tak pięknej lekcji historii i patriotyzmu, w której mieliśmy okazję  uczestniczyć. Pamiętajmy, że 11 listopada stanowi symboliczną miłość do Ojczyzny, kojarzy się nam z walką i zwycięstwem!!! Tak się składa, że Święto Niepodległości obchodzimy w listopadzie. Listopad to czas szczególnej refleksji nad przemijaniem. Dzisiaj wszyscy żyjemy w niepodległej Polsce. Jest to tak oczywiste, że na co dzień wcale o tym nie myślimy…, ale musimy ciągle pamiętać i przypominać symbole minionych wydarzeń, aby nie zatracić tamtych czasów, przywiązania do wolności i niepodległości. Oddając szacunek symbolom narodowym, oddajemy go wszystkim Polakom, tym, którzy odeszli i walczyli za naszą wolność. Równie ważne jest, aby obowiązkiem rodziny i szkoły stało się pielęgnowanie tradycji  narodowych, co czynimy, na co dzień i od święta. Celem uroczystości było wzbogacenie wiedzy uczniów, kształtowanie szacunku dla historii minionych pokoleń, uświadomienie, że Święto Narodowe i praca codzienna jest sprawą nas wszystkich. Efektem podejmowanych działań w ramach wychowania do wartości, wpisujących się w politykę oświatową szkoły jest wystawa prac konkursowych ,,WOKÓŁ JÓZEFA WYBICKIEGO I HYMNU NARODOWEGO”  w ramach programu ,,W NAS JEST PATRIOTYZM”. Niezwykle ważne pozostają słowa Naczelnika Niepodległej Polski Józefa Piłsudskiego ,,Ten, kto nie szanuje i nie ceni swej przeszłości, nie jest godzien szacunku teraźniejszości ani prawa do przyszłości”  oraz…

Please follow and like us:

Zdjęcie szkoły

Szkoła Podstawowa nr 3 im. Marii Konopnickiej
w Białej Podlaskiej.

Archiwum

Copyright © 2021 Szkoła Podstawowa nr 3 w Białej Podlaskiej