Z wizytą w pracowni Jargilo Glass oraz w Muzeum Wsi Lubelskiej

6 czerwca 2023r. uczniowie klasy 2d i 3c wraz z opiekunami p. B. Niczyporowicz, p. M. Jakoniuk, p. A. Zając oraz p. I. Ślązak uczestniczyli w jednodniowej wycieczce do Wronowa oraz Lublina.
   We Wronowie uczniowie zwiedzali przydomową hutę szkła, brali udział w warsztatach grawerowania wzorów na szkle, które prowadziła pani Ewa Jargiło. Spotkali się także z hutnikiem - panem Markiem Jargiło, który zapoznał ich ze swoimi narzędziami pracy, pokazał jak funkcjonuje piec hutniczy oraz urządzenie do studzenia wytopionego szkła. Opowiedział o swojej pracy, pokazał jak powstają szklane naczynia i udzielił odpowiedzi na pytania nurtujące uczniów. Ponadto dzieci wraz z hutnikiem formowały gorące szkło w piękne szklane kwiaty. Po warsztatach uczniowie wypoczywali przy ognisku przed dalszą podróżą. Piekli kiełbaski, oglądali szklane prace, które samodzielnie wykonali oraz zakupione pamiątki.
   Po dotarciu do Lublina uczniowie zwiedzali Muzeum Wsi Lubelskiej. Pogoda sprzyjała, więc dzieci z uśmiechem oraz zaciekawieniem spacerowały śladami przeszłości i na chwilę przeniosły się w dawne czasy. Dzięki Pani przewodnik poznały ginące zawody, jakimi niegdyś trudnili się mieszkańcy wsi, a także warunki, w jakich żyli. Mogły zobaczyć przedmioty związane z dawnym życiem wsi, dworów oraz miasteczek. Dowiedziały się też o zwyczajach, obrzędach, tradycjach i codziennej pracy ludzi minionej epoki.