Projekt Edukacyjna Sieć Antysmogowa

Szkoła Podstawowa nr 3 im.Marii Konopnickiej w Białej Podlaskiej

RAZEM DZIAŁAMY, CZYSTO ODDYCHAMY

Zabawa Energia powietrza

Celem zabawy jest wyczucie na własnej skórze, jaką siłę ma pęd powietrza i rozładowanie energii. Uczniowie ustawiają się na linii startowej w szeregu. Każdy ma kawałek gazety, której nie może przytrzymywać ani rękoma ani brodą, czy ustami. Zadaniem dzieci, jest pokonać dystans do kolejnej linii z gazetą umieszczoną na klatce piersiowej w biegu – w początkowym momencie przytrzymują, później muszą wyczuć, jak pęd powietrza przytrzymuje gazetę przy ich ciele. W momencie przekraczania linii pozwalają na to, by opór powietrza jeszcze utrzymał gazetę na ciele. Uczniowie mogą eksperymentować różne sposoby oddziaływania powietrza, pędu i oporu a jeśli gazeta upadnie, nie oznacza to konieczności powrotu na linię startu.

Zabawa Zieloni Pacjenci

Zabawa polega na sprawdzeniu za pomocą patyczków higienicznych i lupy jakości i szkodliwości powietrza. Celem jest dojście d sformułowania, że szkodliwość powietrza dotyka nie tylko ludzi ale także zwierząt i roślin. Obecność tlenków niemetali może zmieniać odczyn wód opadowych, a wraz z tym PH oraz strukturę gleby. Zawieszone w powietrzu pyły natomiast osadzają się na liściach, ograniczając tym samym dostęp do światła słonecznego i upośledzając wymianę gazową. Zabawa przypomina pracę lekarza, badającego przydrożne drzewa, krzewy i ich liście. Badają za pomocą lupy, czy nie ma zmian, plamek, kropek, wyrośli, suchych fragmentów. Porównują stan drzew przy drogach i  w miejscach daleko położonych od źródeł zanieczyszczeń.

Zabawa Wspólny oddech

Zabawa polega na wyciszeniu i siły oddechu w miejscu zalesionym, wypełnionym tlenem. Próbują przetrzymywać i czuć oddech, przetrzymywać go utrzymując proces oddychania w miarowym, spokojnym tempie. Wsłuchują się w szum drzew, powolny ruch powietrza. Najważniejszym celem, jest radość z czystego powietrza i wyczucie zależności między ludźmi i roślinami, ich wspólna koordynacja, przynależność i konieczność.