Czytanie daje siłę!

W dniach 14 – 21 listopada 2022 r. w naszej szkole obchodziliśmy Ogólnopolski Tydzień Biblioterapii pod hasłem ,,Czytanie daje siłę! Biblioterapia w sytuacjach kryzysowych”. Święto zainicjowane zostało w 2016 r. przez Polskie Towarzystwo Biblioterapeutyczne (PTB) w 19 rocznicę zarejestrowania organizacji.

Z okazji tego święta w bibliotece szkolnej podjęto wiele ciekawych inicjatyw uwzględniających biblioterapię. Uczestnicy zajęć tworzyli niesamowite historie ukryte w zakamarkach ich wyobraźni, poszukiwali i odkrywali w literaturze pięknej drogowskazów życiowych, a także przelewali swoje przeżycia, emocje, wrażenia wywołane usłyszanymi tekstami literackimi na papier za pomocą pędzla i kolorowych farb.

W obchody święta włączyła się również świetlica szkolna, w której odbyły się zajęcia oparte na tekstach z elementami biblioterapii.

Drodzy Czytelnicy!

Książki i czytanie mają dobroczynny wpływ na funkcjonowanie psychofizyczne każdego człowieka, tego małego i dużego. Czytanie jest doskonałym panaceum na wszechobecny stres. Kontakt z książką redukuje negatywne napięcia emocjonalne, a także pomaga kształtować pozytywny obraz samego siebie, wpływa na poprawę pamięci i rozwój wyobraźni. Czytanie poprawia koncentrację i "trenuje mózg".

Literatura wzbogaca naszą wiedzę o uczuciach i odczuciach, wpływa na kształtowanie postaw, zachowań, na budowanie dobrych relacji społecznych, na  kształtowanie świadomości o różnych sposobach rozwiązywania problemów natury psychicznej, emocjonalnej i społecznej.

Z okazji minionego święta życzymy wszystkim Czytelnikom biblioteki szkolnej, aby każdego dnia moc siły czytania działała i otulała Was jak ciepły szal nie tylko w sytuacjach kryzysowych!