Światowy Dzień Wody - 22 marca

Swiatowy Dzien Wody

Światowy Dzień Wody obchodzony jest zawsze 22 marca. Został ustanowiony przez Zgromadzenie Ogólne ONZ 22 grudnia 1992 roku w czasie konferencji Szczyt Ziemi 1992 (UNCED) w Rio de Janeiro (Brazylia). Powodem uchwalenia Światowego Dnia Wody był fakt, że ponad miliard ludzi na świecie nie ma dostępu do czystej wody pitnej. 200 milionów cierpi z powodu pragnienia. Najgorsza sytuacja jest w Afryce oraz niektórych krajach Azji.

Dzięki Światowemu Dniu Wody, mamy bardziej zwrócić uwagę na ten problem. Ideą jego obchodów jest "uświadomienie państwom członkowskim wpływu prawidłowej gospodarki wodnej na ich kondycję gospodarczą i społeczną".
Co roku Dzień Wody obchodzony jest pod innym hasłem. W tym roku hasłem promującym ten dzień jest: "Doceńmy wodę".

dzien-wody1

Ile wody zużywamy dziennie? Te liczby mogą zaskoczyć!

Z okazji Światowego Dnia Wody warto zastanowić się nad tym, ile zużywamy jej każdego dnia. Okazuje się bowiem, że wcale nie mało. W Polsce każdy z nas zużywa 150 litrów wody dziennie! Co ciekawe, 30-50 litrów zużywamy do spłukiwania toalety. 80-100 litrów pobiera pralka podczas jednego cyklu prania. Lubicie brać długie kąpiele w wannie? Nie jest to ekologiczne! Wanna pełna wody to około 200 litrów!

Jak oszczędzać wodę w swoim domu?

Zużycie 150 litrów wody dziennie można jednak ograniczyć. Wystarczy zakręcać kran podczas mycia zębów. Zaoszczędzimy wtedy około 15 litrów. Warto mieć
w domu zmywarkę i uruchamiać ją tylko wtedy, gdy jest całkowicie wypełniona lub ustawiać programy oszczędnościowe. Ta w czasie jednego cyklu pobiera od 7 do 15 litrów wody. W trakcie ręcznego mycia zużyjemy za to ok. 60 litrów. Pamiętajmy również o dokładnym zakręcaniu kranu lub wymianie uszczelki, jeśli ten przecieka. Nawet 90 litrów tygodniowo - to straty spowodowane kapiącą co sekundę kroplą wody w naszym domu. Warto również częściej wybierać szybki prysznic, niż kąpiel z pełną wanną wody. Sprawdzajmy też czy instalacja doprowadzająca wodę do kranów lub toalet nie ma przecieku.

dzien-wody2

Bez wody nie ma życia. Dlaczego jest dla nas tak ważna?

Woda jednak nie jest konieczna tylko dla gospodarstwa domowego, ale też dla nas samych. Musimy ją codziennie uzupełniać. Utrata choćby 1 proc. wody
z organizmu skutkuje pragnieniem. Tracąc jej więcej, powodujemy dla siebie niebezpieczeństwo, a spadek o 20 proc. może skończyć się tragicznie. Wodę tracimy m.in. przez wydychanie powietrze, wysiłek czy oddawanie moczu. Dlatego tak ważne jest regularne picie wody, bo jedzenie dostarcza nam zaledwie 20 proc. dziennego zapotrzebowania.

Czy można pić wodę z kranu?

Wiele osób zastanawia się, czy można pić wodę prosto z kranu. Jeszcze nie wszyscy są przekonani do zwykłej kranówki. Wiele osób wzbrania się przed piciem wody z kranu ze względu na przekonanie o jej niskiej wartości
i możliwości zatrucia bakteriami. Warto mieć świadomość, że zanim woda trafi do wodociągów jest dokładnie przebadana. W stacjach wodociągowych jakość wody jest na bieżąco sprawdzana w laboratoriach. Bardzo często liczba składników mineralnych w kranówce jest wyższa niż w wodach butelkowanych.

Woda z kranu a ekologia

Jednym z argumentów przemawiających za zastąpieniem butelkowanej wody kranówką jest znaczące zmniejszenie wydatków oraz wytwarzanych odpadów. Szacuje się, że statystyczny Polak w ciągu roku kupuje butelki z wodą o łącznej wadze 750 kg. Po wypiciu takiej ilości wody objętość odpadów plastikowych wypełni niejeden kontener. Zmiana nawyków i przestawienie się na picie wody z kranu korzystnie wpłynie na ograniczenie ilości generowanych odpadów i będzie jednym z kroków do spowolnienia postępujących zmian klimatycznych. Dodatkowo przełoży się to na domowe finanse.

Światowy Dzień Wody przypomina nam, jak bardzo jest ona ważna. Powinniśmy jednak pamiętać o tym cały rok! Oszczędzajmy więc wodę, dbajmy o czystość jezior i rzek! Cały świat jest w naszych rękach!

Uczniowie naszej szkoły chętnie piją wodę nie tylko w Światowym Dniu Wody i  zachęcają do tego innych.