Ogólnopolski Dzień Walki z Depresją

Ogólnopolski Dzień Walki z Depresją obchodzony jest 23 lutego. Święto zostało ustanowione przez Ministerstwo Zdrowia w 2001 roku.

depresja1

Celem obchodów Ogólnopolskiego Dnia Walki z Depresją jest upowszechnianie wiedzy na temat tej choroby oraz konieczności diagnozowania i podejmowania odpowiedniego leczenia. Według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) stany depresyjne są jednym z najczęstszych powodów niepełnosprawności zawodowej oraz społecznej. W rankingu najpoważniejszych problemów zdrowotnych, depresja zajmuje czwarte miejsce na świecie, zaś wkrótce choroba będzie zajmowała drugie miejsce po niedokrwiennej chorobie serca. Coraz więcej osób cierpi na depresję, szacuje się, że ta choroba dotyka ponad 120 milionów ludzi, ale tylko od 20 do 50 procent chorych szuka specjalistycznej pomocy.
           Depresja może objawiać się zarówno w sferze fizycznej jak i psychicznej. Do głównych objawów tej choroby należy stopniowa utrata przyjemności i odczuwanej radości życia, zostaje ograniczona aktywność życiowa oraz występują trudności w podejmowaniu decyzji, pojawiają się pesymistyczne myśli, nieokreślony lęk, a także narasta poczucie utraty sensu życia. Leczenie depresji zależy indywidualnie od pacjenta. Najczęściej wykorzystuje się farmakoterapię, psychoterapię i psychoedukację, odpowiednią dietę oraz aktywność fizyczną.
             Ogólnopolski Dzień Walki z Depresją próbuje przełamywać istniejące stereotypy w społeczeństwie dotyczące depresji oraz osób chorych. Niestety wciąż panuje przekonanie, że depresja nie jest chorobą, a osoba, która konsultuje się z psychiatrą cierpi na chorobę psychiczną. Depresja nazywana jest chorobą duszy i ciała, zaś bagatelizowane objawy mogą przyczynić się do samobójstwa. Wiele znanych oraz sławnych osób zmagało się z depresją, na przykład Jim Carrey, Woody Allen, Hugh Laurie lub Robin Williams, a także artyści jak Vincent Van Gogh, Andrzej Wróblewski lub Zdzisław Beksiński. Nawet polscy aktorzy zaczynają otwarcie mówić o walce z depresją, przekonując, że ta choroba potrafi zniszczyć człowieka. Należy pamiętać, że depresja jest uleczalna!

Zapraszam do przejrzenia poradnika dla rodziców poruszającego najważniejsze zagadnienia związane z depresją wśród nastolatków, pomaga zrozumieć jakie są przyczyny depresji i jej objawy. Można w nim również znaleźć wskazówki jak rozmawiać z dzieckiem i jak go wspierać w chorobie