Szkoła Podstawowa nr 3

Szkoła Podstawowa nr 3

21-500, Biała Podlaska

ul. Sportowa 7

tel. 833416795

E-mail: sekretariat@sp3-bialapodlaska.pl

Imieniny Balladyny

Dnia 30 kwietnia wypadają imieniny Balladyny. Uczniowie klasy 2b i 2c uczęszczający do świetlicy szkolnej uczcili je kolejną odsłoną akcji Narodowe Czytanie 2021.

W piątek 30 kwietnia w świetlicy szkolnej zorganizowaliśmy kameralne Narodowe Czytanie 2021. Uczniowie klas 2b i 2c wspólnie czytali klasykę polskiej literatury dziecięcej: wiersze J. Tuwima, J. Brzechwy, M. Konopnickiej oraz prozę – „Kajtkowe przygody” M. Kownackiej.

Akcja Narodowe Czytanie organizowana jest przez Prezydenta RP od roku 2012. Polega na wspólnym czytaniu wybranych utworów literatury polskiej. Główne wydarzenie odbywa się każdego roku we wrześniu. Przez pozostałą część roku szkolnego w naszej szkole mają miejsce spotkania towarzyszące.

W edycji 2021 wybraną przez Prezydenta lekturą jest „Balladyna” Juliusza Słowackiego. Uczniowie klas drugich nie mogą się doczekać, kiedy poznają dzieje dzisiejszej solenizantki Balladyny, ale póki co zmierzyli się z utworami bardziej odpowiednimi do ich wieku i możliwości.

Jako ciekawostkę warto zapamiętać, że Balladyna to imię pochodzenia literackiego – stworzył je właśnie J. Słowacki dla tytułowej bohaterki swojego dramatu. Imię to nawiązuje do ulubionego gatunku literackiego romantyków: ballady.