Szkoła Podstawowa nr 3

Szkoła Podstawowa nr 3

21-500, Biała Podlaska

ul. Sportowa 7

tel. 833416795

E-mail: sekretariat@sp3-bialapodlaska.pl

100. rocznica podpisania traktatu pokojowego w Rydze

kurier codzienny

  100. rocznica
podpisania traktatu pokojowego w Rydze

       Traktat ryski (lub inaczej pokój ryski). Traktat pokoju między Polską a Rosją i Ukrainą, podpisany w Rydze dnia 18 marca 1921 roku, ratyfikowany przez Naczelnika Państwa Józefa Piłsudskiego; obowiązywał od 30 kwietnia 1921 roku, tj. wymiany dokumentów ratyfikacyjnych przez strony, co nastąpiło w Moskwie. Obydwie strony zobowiązały się w nim do nieingerowania w sprawy wewnętrzne drugiego państwa. Traktat zakończył wojnę polsko-bolszewicką z lat 1919–1920. Nastał czas względnego pokoju i odbudowy.

 

           100. rocznica
podpisania traktatu pokojowego w Rydze

       Traktat ryski (lub inaczej pokój ryski). Traktat pokoju między Polską a Rosją i Ukrainą, podpisany w Rydze dnia 18 marca 1921 roku, ratyfikowany przez Naczelnika Państwa Józefa Piłsudskiego; obowiązywał od 30 kwietnia 1921 roku, tj. wymiany dokumentów ratyfikacyjnych przez strony, co nastąpiło w Moskwie. Obydwie strony zobowiązały się w nim do nieingerowania w sprawy wewnętrzne drugiego państwa. Traktat zakończył wojnę polsko-bolszewicką z lat 1919–1920. Nastał czas względnego pokoju i odbudowy. Najważniejsze postanowienie dotyczyło jednak przebiegu granicy pomiędzy obu państwami. Przebiegała ona na linii Dzisna-Dokszyce-Słucz-Korzec-Ostróg-Zbrucz. Traktat regulował inne sporne dotąd kwestie. Bolszewicy mieli zapłacić 29 mln rubli w złocie jako zwrot wartości majątku, pozostawionego przez Polskę na terenie Rosji, i dalsze 30 mln rubli jako zadośćuczynienie za okres zaborów, ponadto Polska miała otrzymać zwrot dóbr kulturalnych wywiezionych z Polski po 1772 roku.         
        Gdyby nie udało się ustalić tych granic, nie wiadomo, jakie byłyby losy Polski. Jeśli powstałoby państwo zmarginalizowane, rodzi się pytanie: czy przetrwałoby ono długo? Ta myśl, najlepiej oddaje to, co Polacy musieli zrobić dla swojego kraju po odzyskaniu niepodległości. Walki o granice zaczęły się już jesienią 1918 roku, gdyż 11 listopada tegoż roku nikt nie zagwarantował nam Polakom stałych granic. Niepodległość nie została nam dana, lecz zadana, jej odzyskanie było początkiem długiej drogi do powstania nowego państwa.

To jest historia naszego kraju - Polski, trzeba ją przypominać, bo każdy Polak powinien ją znać, to podnosi naszą dumę narodową.                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                  

 Opracowanie: Dorota Chrabska, Tomasz Kędziora