Szkoła Podstawowa nr 3 im. Marii Konopnickiej

Narodowy Dzień Żołnierzy Wyklętych

,,Powiedzcie mojej babci, że zachowałam się jak trzeba”
Danuta Siedzikówna ,,Inka”

1 marca obchodzimy Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych, poświęcony upamiętnieniu Żołnierzy antykomunistycznego i niepodległościowego podziemia. Ustawę o Narodowym Dniu Pamięci Żołnierzy Wyklętych podpisał 3 lutego 2011 roku Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej w latach 2010-2015 Bronisław Komorowski. Jednak już rok wcześniej inicjatywę ustawodawczą w zakresie jego uchwalenia podjął Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej w latach 2005-2010 śp. Lech Kaczyński. Jak czytamy w ustawie, święto zostało ustanowione w hołdzie Bohaterom antykomunistycznego podziemia, którzy w obronie niepodległego bytu Państwa Polskiego, walcząc o prawo do samostanowienia i urzeczywistnienie dążeń demokratycznych Społeczeństwa Polskiego, z bronią w ręku, jak i w inny sposób, przeciwstawili się sowieckiej agresji i narzuconemu siłą reżimowi komunistycznemu. Dlaczego Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych to akurat 1 marca? Ponieważ 1 marca 1951 roku w warszawskim więzieniu na Mokotowie komuniści strzałem w tył głowy zabili przywódców IV Zarządu Zrzeszenia Wolność i Niezawisłość – Łukasza Cieplińskiego, Mieczysława Kawalca, Józefa Batorego, Adama Lazarowicza, Franciszka Błażeja, Karola Chmiela i Józefa Rzepkę, którzy byli w kierownictwie ostatniej ogólnopolskiej konspiracji.

W naszej szkole również pamiętamy kim byli Żołnierze, którzy z bronią w ręku postanowili kontynuować po II wojnie światowej (zapoczątkowaną jeszcze w 1944 roku) walkę o niepodległą i suwerenną Polskę. Z tej okazji podczas lekcji języka polskiego i historii odbyły się prelekcje, a na korytarzach szkoły zostały umieszczone opracowania i zdjęcia, których głównym celem było rozpowszechnianie wiedzy o powojennej historii Polski oraz oddanie hołdu Żołnierzom antykomunistycznego podziemia.    

 

Please follow and like us:

Zdjęcie szkoły

Szkoła Podstawowa nr 3 im. Marii Konopnickiej
w Białej Podlaskiej.

Archiwum

Copyright © 2021 Szkoła Podstawowa nr 3 w Białej Podlaskiej