Kodeks nauczania zdalnego

Jak skutecznie mobilizować się do nauki w domu?

• PLANUJ! Wstawaj codziennie o tej samej porze. Rytm dnia pomaga się dobrze zorganizować. Wypracuj schemat działania- pobudka, śniadanie np. o godz. 8 00 , od 9 00 do 10 00 nauka (wykonywanie zadań) np. z j. polskiego, od 10 15 do 11 00 z matematyki, 11 00 -12 00 przerwa – odpoczynek, drugie śniadanie itd.
  • ZAPISUJ! Skorzystaj z planera dnia / tygodnia. Wypisz przedmioty, których będziesz się uczyć danego dnia oraz czas, jaki na to przeznaczasz.
  • PRZYGOTUJ SIĘ! Zadbaj o porządek na biurku, usuń przedmioty, które Cię rozpraszają i przewietrz pokój. Wyłącz telefon i telewizor.
  • RÓB PRZERWY! Gdy poczujesz zmęczenie lub dekoncentrację, zrób krótką przerwę, wstań, pogimnastykuj się, zaczerpnij świeżego powietrza. Unikaj korzystania z telefonu w trakcie przerwy – to wciąga i ciężko będzie Ci wrócić do nauki.
  • ZDROWO SIĘ ODŻYWIAJ! Pij dużo wody (mózg to lubi), jedz regularnie i często. Pamiętaj o zdrowych przekąskach (warzywa, owoce). Unikaj słodyczy i słodkich napojów.
  • ZAANGAŻUJ SIĘ! Każdy uczeń ma obowiązek wykonywania poleceń nauczyciela, po to, by praca zdalna przyniosła zamierzone efekty.
  • PAMIĘTAJ O BEZPIECZEŃSTWIE! Pamiętaj o zasadach bezpieczeństwa w sieci i higienie pracy.
  • ZACHOWAJ SWOJĄ PRACĘ! W związku z tym, że praca zdalna nie podlega ocenie, wszelkie zadania, prace pisemne, rysunki… przechowuj do chwili powrotu do szkoły
  • BĄDŹ SPOKOJNY Sytuacja jest niecodzienna, ale postaraj się zachować spokój. Jesteś w domu właśnie po to, abyś mógł czuć się bezpiecznie. Wbrew pozorom bardzo wiele zależy od Ciebie:

- postaraj się selekcjonować informacje;

- zostań w domu i ogranicz kontakty z innymi osobami,

- swoją troskę i zainteresowanie możesz okazać dzwoniąc lub pisząc do kolegów i dziadków

- dbaj o siebie, często myj ręce, wietrz swój pokój;

- zrób coś, co Cię relaksuje / coś co lubisz robić w wolnym czasie w domu ☺ np. posłuchaj muzyki,
            obejrzyj ulubiony film lub serial, poczytaj

• PAMIĘTAJ! Nie jesteś sam! Jesteśmy w kontakcie i zawsze możesz do mnie napisać (Facebook > Messenger/ e-dziennik) – w każdej sprawie. ☺

Opracowanie: Edyta Tarantowicz - w oparciu o materiały wysłane przez wychowawców Szkoły Podstawowej nr 3.