Szkoła Podstawowa nr 3 im. Marii Konopnickiej

Pamiętamy. Miejsca egzekucji i kaźni.

Dnia 28 października br. uczniowie z klas: 5a oraz 5b wraz z nauczycielami: Dorotą Chrabską i Tomaszem Kędziorą w ramach Programu ,,W nas jest patriotyzm” udali się ze zniczami na ulicę Łomaską do miejsca, w którym podczas II wojny światowej, a dokładnie od sierpnia 1940 roku do połowy lipca 1944 roku mieściło się więzienie śledcze z siedzibą komisariatu niemieckiej policji – gestapo. Więzienie było otoczone ogrodzeniem zabezpieczonym dodatkowo drutem kolczastym i pilnującymi wartownikami. W dobudowanej piwnicy mieściło się osiem niewielkich cel, w których przebywało stale od 10 do 16 więźniów. W każdej celi umieszczono prycze zbite z desek bez sienników. Uwięzionych poddawano okrutnym torturom, wywożono do obozów zagłady lub rozstrzeliwano w pobliskim lesie Grabarka. Szacuje się, że przez katownię przeszło od 6 do 10 tysięcy mieszkańców Podlasia. W maju 1973 roku w miejscu tym utworzone zostało Muzeum Martyrologii, zmienione w 1976 roku na oddział martyrologiczno-historyczny Muzeum Okręgowego w Białej Podlaskiej.

Celem wyjścia było oddanie hołdu pomordowanym Polakom za wolność Ojczyzny, propagowanie wiedzy na temat miejsc ważnych dla historii naszego regionu oraz wychowanie do wartości poprzez kształtowanie właściwych postaw obywatelskich i patriotycznych.

Please follow and like us:

Zdjęcie szkoły

Szkoła Podstawowa nr 3 im. Marii Konopnickiej
w Białej Podlaskiej.

Archiwum

Copyright © 2021 Szkoła Podstawowa nr 3 w Białej Podlaskiej