Szkoła Podstawowa nr 3 im. Marii Konopnickiej

WSPÓLNE KOLĘDOWANIE

Cały grudzień przeniknięty jest atmosferą świątecznego oczekiwania. To piękny i zarazem trudny okres – magia świątecznej atmosfery zmaga się z komercyjnym szaleństwem i natłokiem obowiązków w domu i pracy. Szukamy sposobów, by ocalić świąteczną atmosferę: kalendarz adwentowy, blask świec, stroiki z zielonych gałązek, tworzenie i wieszanie ozdób choinkowych, zapachy świątecznych wypieków, i wreszcie – dźwięki kolęd, które mogą nam towarzyszyć podczas całych przygotowań. Czasem już pierwsze nuty znanych tych ostatnich przenoszą nas w świat świątecznych wzruszeń i wzajemnej życzliwości, dla wielu dzieci zaś są – obok prezentów pod choinką – pierwszym skojarzeniem ze Świętami. Kolędy, czyli pieśni religijne o tematyce związanej z Bożym Narodzeniem i obrzędami noworocznymi, rozpowszechniły się w Polsce równocześnie z wprowadzeniem  rzymskokatolickiego kalendarza. Pierwsze zapisy melodii oraz tekstów pochodzą z XV wieku. Wspólne kolędowanie jest pięknym staropolskim zwyczajem, który przetrwał do dziś i łączy pokolenia. To piękna tradycja. Warto pielęgnować ten polski zwyczaj i przekazywać go dzieciom. W tym celu dnia 17 grudnia 2019 roku w  murach naszej szkoły rozbrzmiewały najpiękniejsze kolędy i pastorałki. W kolędowaniu na zaproszenie społeczności szkolnej wzięli udział Prezydent Miasta Biała Podlaska p. Michał Litwiniuk, Rzecznik Prezydenta p. Gabrielą Kuc – Stefaniuk, przedstawiciel mediów oraz rodzice. Dużym  zainteresowaniem wśród uczniów cieszył się występ Pana Prezydenta, który na życzenie społeczności szkolnej zagrał i zaśpiewał kolędy. Wspólnym kolędowaniem weszliśmy w najpiękniejszy okres Świąt Bożego Narodzenia. Życzyliśmy sobie wzajemnie, by w tę nadchodząca świętą noc Miłości, noc Przebaczenia, noc kiedy ,,Bóg się rodzi, moc truchleje” narodzona Boża Dziecina błogosławiła Nam na każdy dzień Nowego Roku, aby narodzone Dzieciątko zesłało łaskę zdrowia, nadziei, spokoju wewnętrznego, a Święta były prawdziwym duchowym, chrześcijańskim przeżyciem i spełnieniem nieustannego dążenia człowieka do szczęścia.                                                                                                                                                                                                                                           Wesołych Świąt

Please follow and like us:

Zdjęcie szkoły

Szkoła Podstawowa nr 3 im. Marii Konopnickiej
w Białej Podlaskiej.

Archiwum

Copyright © 2021 Szkoła Podstawowa nr 3 w Białej Podlaskiej