Szkolenie pierwszej pomocy przedmedycznej, a także z obsługi defibrylatora AED w klasach VIII

W trosce o bezpieczeństwo uczniów oraz pracowników , w naszej szkole został zamontowany Defibrylator AED, który jest niewielkim, prostym urządzeniem, a sytuacji zagrożenia życia-jego konstrukcja pozwala osobie bez wiedzy medycznej udzielić pierwszej pomocy.

Mieli okazję się o tym przekonać jako pierwsi uczniowie klas VIII w ramach zajęć na lekcjach EDB.

Na wyposażeniu szkoły znajduje się defibrylator szkoleniowy, który umożliwia naukę korzystania z automatycznego defibrylatora zewnętrznego AED. W urządzeniu umieszczono 9 stymulowanych epizodów nagłego zatrzymania krążenia, stwarzających najbardziej realistyczne warunki sytuacji, które mogą nastąpić. Defibrylator szkoleniowy wygląda jak urządzenie realistyczne ale nie umożliwia rzeczywistej defibrylacji, tylko formę szkoleniową.

Uczniowie brali udział w szkoleniu z pierwszej pomocy przedmedycznej, a także z obsługi defibrylatora AED. Podczas szkolenia zostali zapoznani z procesem ratowniczym, obsługą urządzenia AED oraz prawidłowym wykonaniem resuscytacji. Szkolenie objęło również trening praktyczny. Każdy z uczestników przeprowadził reanimację i defibrylację na fantomach.

Celem warsztatów szkoleniowych było przygotowanie uczniów do prawidłowego reagowania w przypadku wystąpienia u osoby poszkodowanej nagłego zatrzymania krążenia.

W planach jest edukacja pozostałych uczniów szkoły w ramach edukacji zdrowotnej w obrębie działań Zespołu Promocji Zdrowia.
Zaplanowane działania mają na celu przeszkolenie uczniów z zakresu obsługi AED i nabycie umiejętności wykorzystania urządzenia w sytuacji zagrożenia życia.