Dzień Marchewki w świetlicy szkolnej

Nasza szkoła uczestniczy w unijnym ,,Programie dla szkół”. Ważnym elementem programu są działania edukacyjne, dzięki którym dzieci poznają zasady zdrowego odżywiania, w szczególności poznają korzyści diety bogatej w owoce, warzywa i produkty mleczne, a także uczą się o ich pochodzeniu, uprawie i produkcji oraz m.in. jak postępować, aby nie marnować żywności. Oprócz spożywania przez uczniów produktów owocowych, warzywnych i mlecznych program ma również na celu propagowanie zdrowego odżywiania poprzez działania towarzyszące o charakterze edukacyjnym.
Jednym z takich działań były zorganizowane w w świetlicy szkolnej, w ,,Światowym Dniu Marchewki” zajęcia edukacyjne poświęcone jej zdrowotnym właściwościom.
Dzieci wykonały piękne prace plastyczno-techniczne i rozwiązywały zagadki o warzywach. Obejrzały także prezentację, z której dowiedziały się, że chociaż najbardziej znane są pomarańczowe marchewki, to są one dostępne w wielu różnych kolorach, takich jak fioletowy, czerwony, biały i żółty, bo kolor marchewki zależy od typu antyoksydantów, które dominują w danym warzywie.
Jedną z atrakcji zajęć był quiz ,,Jak dużo wiesz o marchewce?”, a niektóre z pytań brzmiały:
- Dlaczego powinniśmy jeść marchewkę?
- Jaki kolor może mieć marchewka?
- Jak nazywa się zielona część marchewki?
- Jaką witaminę zawiera marchewka?
- Jak nazywa się barwnik znajdujący się w marchewce, nadający jej pomarańczowy kolor?
Na zakończenie zajęć dzieci wysłuchały piosenki ,,Urodziny marchewki”.