CHEŁM I ZAMOŚĆ - MIASTA, KTÓRE WARTO ZOBACZYĆ

Prawie każde dziecko oczekuje piątku, ponieważ jest to ostatni dzień tygodnia, gdy uczniowie idą do szkoły. Jednak piątek 21 października 2022 roku był wyczekiwanym dniem, ponieważ klasy:  5a oraz 5b pojechały  na wycieczkę do Chełma i Zamościa.

W Chełmie znajduje się zabytkowa kopalnia kredy, która stanowi unikatową pozostałość górnictwa kredowego nie tylko w Polsce ale w całej Europie. Trasa turystyczna ma ok. 2 km długości i położona jest pod centralną częścią starego miasta. Na jej szlaku można zobaczyć ekspozycje dotyczące: archeologii, górnictwa kredy i historii miasta. Podczas zwiedzania  dzieci zobaczyły  i usłyszały  Władcę  podziemi - ducha Bielucha.

Drugim punktem zwiedzania był Zamość. W tym roku Stare Miasto w Zamościu otrzymało tytuł jednego z 7 Cudów Polski, a dużo wcześniej zostało wpisane na prestiżową Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Zamość to  miasto idealne wymyślone przez Jana Zamoyskiego. Uczestnicy wycieczki zobaczyli:

1. Rynek w Zamościu - idealny kwadrat.

2. Ratusz - najpiękniejszy ratusz w Polsce.

3. Pomnik Jana Zamoyskiego i Katedrę Zmartwychwstania Pańskiego.

4. Arsenał i Prochownię.

Będąc w Zamościu można było poczuć klimat Starego Miasta z Rynkiem Wielkim i wspaniałym Ratuszem; zachwycić się kolorami kamienic ormiańskich, zaś bastiony i Arsenał potęgowały odczuwanie klimatu ,,Perły Renesansu’’. Nad całą wyprawą czuwały Pani Iwona Gładysz i Pani Józefa Gołębiowska.