Zilustrować Balladynę J. Słowackiego

BallladynaZapraszamy uczniów kl. 7 i 8 do wzięcia udziału w projekcie literacko-plastycznym, polegającym na wykonaniu ilustracji do fragmentów Balladyny.

Balladyna Juliusza Słowackiego jest wspaniałym źródłem inspiracji dla artystów. Tylko w  latach 1868–1939 wątki zaczerpnięte z tego utworu zobrazowało ok. 40 artystów (Kossowska I., Kossowski Ł., Malarstwo polskie. Symbolizm i Młoda Polska, Warszawa 2010).

Wykonane przez Was prace mogą być ilustracją lub własną interpretacją treści dramatu. Wykorzystane zostaną do prezentacji „Balladyny”          w ramach kwietniowego Narodowego Czytania w naszej szkole.

Balladyna

Leon Wyczółkowski, Alina | 1880, kolekcja prywatna

Proponowane fragmenty to:

Akt I, scena 2 od słów: ”Ach patrz! Na słońca promyku / Wytryska z wody Goplana” do „Ach! Kocham! Kocham!”;

Akt I, scena 3 od słów: „Słuchajcie, matko! Na świat wyjechałem…” do „Jak będzie kochać? Lubić, co ja lubię? / Jak mi rozchmurzać gniewu nawałnice?”;

Akt II, scena 1 od „Więc on ją widział…” do „Puszczaj!... oh!... konam!”.

Można też zilustrować inny fragment – jeśli kogoś szczególnie on porusza lub inspiruje – wówczas prosimy o wskazanie, o którą część dramatu chodzi.

Udział w projekcie jest doskonałą okazją do utrwalenia sobie znajomości treści Balladyny, która, przypominamy, jest lekturą obowiązkową. Jeśli ktoś z Was potrzebuje książki, może ją oczywiście wypożyczyć w bibliotece szkolnej.

Podpisane prace (format A3, rysunek farbami olejnymi, pastelami lub szkic ołówkiem) prosimy składać w świetlicy lub bibliotece szkolnej do 13.04.2022 r.

Z góry dziękujemy

Marlena S. Trocewicz i Iwona Juszczuk