Solidarność. Podaj dalej! – finał projektu

Uczniowie naszej szkoły w bieżącym roku szkolnym realizowali jeden z projektów fundacji Szkoła z Klasą. Był to projekt: „Solidarni. Podaj dalej!” ...

solidarnosc1

Jak już pisaliśmy wcześniej uczniowie naszej szkoły w bieżącym roku szkolnym realizowali jeden z projektów fundacji Szkoła z Klasą. Był to projekt: „Solidarni. Podaj dalej!”, opierający się na idei „wiadomości w butelce”. Co roku młodzi ludzie wysyłają kartki pocztowe z przekazem solidarności do losowo wybranych nieznajomych i liczą na ich odpowiedź. Każda kartka niesie podwójny przekaz: poprzez zdjęcia wybrane we współpracy z wybitnymi fotografami z różnych krajów oraz  poprzez wiadomości napisane przez dzieci. „Solidarność. Podaj dalej!” daje nastolatkom impuls do przemyśleń na temat różnorodności, stereotypów i dyskryminacji. Uczy opowiadać otwarcie o tym co czujemy, jak postrzegamy świat i czego się boimy. Przed napisaniem kartek uczniowie klasy 7 c pod okiem wychowawczyni pani Natalii Żylik na godzinach wychowawczych analizowali i interpretowali współczesne fotografie. Liczne dyskusje poruszały kwestie dyskryminacji, migracji, ubóstwa, nietolerancji, wykluczenia oraz problemów zdrowia psychicznego. Uczniowie wyrażali swoje myśli, opisywali uczucia, obawy, opowiadali o sytuacjach których sami doświadczyli. Potem wszystkie swoje odczucia przelali na papier tworząc niepowtarzalne pocztówki z przekazem.

21 maja 2021 roku, który jest Światowym Dniem Różnorodności Kulturowej  nasi uczestnicy projektu wysłali kilka pocztówek, które już niedługo trafią m.in. do szkól podstawowych w Polsce, Włoszech, Słowenii i Chorwacji oraz do instytucji reprezentujących mniejszości narodowe: żydowską, ukraińską i romską. Pozostało nam tylko czekać na odpowiedzi. Jesteśmy dobrej myśli Śmiech

solidarnosc2