WYCIECZKA SZKOLNA. BOCHNIA – KRAKÓW – OJCOWSKI PARK NARODOWY - SANDOMIERZ

W dniach 27 -29 kwietnia klasy 7a, 7b, 8b wraz z opiekunami w ramach realizacji programu edukacyjnego ,,JA-TY-MY. RADOSNE ODKRYWANIE POLSKI” udały się na wycieczkę krajoznawczą województwa małopolskiego. Swoją przygodę rozpoczęliśmy od zwiedzenia najstarszej Kopalni Soli z 1248 roku w Bochni, która w 2013 roku została wpisana na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Strefę Zabytkową Kopalni w Bochni stanowią 3 szyby: Sutoris (z połowy XIII w.), Campi (z połowy XVI w.) i Trinitatis (z początku  XX w.) oraz 9 poziomów, usytuowanych pod powierzchnią ziemi. Zachwyt wzbudzają podziemne kaplice i miejsca kultu religijnego. Trasa wiodła blisko 3 km. Prowadziła miejscami przez ciasne chodniki oraz przedziały drabinowe. Jej przejście wymagało dobrej kondycji fizycznej. Ale warto było podjąć wyzwanie, bowiem w żadnym innym miejscu nie ma tak pięknych, surowych formacji skalnych odkrytych przez górników. Kolejnym punktem programu było zwiedzanie Ojcowskiego Parku Narodowego, który został utworzony w 1956 roku. W czasie przechadzki Doliną Prądnika  zobaczyliśmy Zamek Piaskowa Skała, wybudowany za czasów Kazimierza III Wielkiego, ruiny zamku w Ojcowie, które są elementami łańcucha Orlich Gniazd. Naszą uwagę przykuły Brama Krakowska,  Maczuga Herkulesa oraz Pięć Palców. Następnie udaliśmy się do Krakowa, gdzie zwiedziliśmy Bazylikę Mariacką i wysłuchaliśmy hejnału oraz legendy z nim związanej. Podziwialiśmy architekturę Rynku Głównego wraz z sukiennicami, budynkiem znajdującym się na Starym Mieście, pośrodku Rynku Głównego.  Zawędrowaliśmy na ulicę Floriańską, aby w Pałacu Biskupim zobaczyć popularne Okno Papieskie, które w obecnej chwili zdobi mozaika z wizerunkiem Jana Pawła II. Kolejnym punktem było zdobycie wzgórza Wawel, na którym znajduje się Zamek Królewski - siedziba polskich władców, ich nekropolia i miejsce, gdzie kształtowała się historia Polski. Duże zainteresowanie wśród uczniów wywołała sylwetka smoka ziejącego ogniem. Wszyscy chętnie upamiętnialiśmy odwiedzane miejsca na fotografii. W trzecim, a zarazem ostatnim dniu wyprawy zwiedziliśmy Sandomierz, miasto położone na siedmiu wzgórzach. Zobaczyliśmy przepiękny Rynek, XIV-wieczny ratusz, studnię miejską. Następnie weszliśmy na taras widokowy Bramy Opatowskiej, znajdujący się na wysokości 32 metrów i podziwialiśmy przepiękne widoki. Pokonaliśmy też Podziemną Trasą Turystyczną, przebiegającą pod sandomierską Starówką. Ostatnim punktem wycieczki było Muzeum Ojca Mateusza. Wizyta w nim sprawiła wiele radości. Zmęczeni, ale pełni wrażeń udaliśmy się w podróż powrotną.